Klejenie tworzyw z plastiku. Po co komu ta technologia?

O sklejaniu plastiku napisanych zostało naprawdę wiele prac naukowych chociaż jest mało prawdopodobne, że od razu się na nie natkniecie po wpisaniu w pasek wyszukiwania „klejenie plastiku Szczecin”. Mimo to wciąż całe mnóstwo osób, w tym również inżynierów traktuje to jako rzecz trudną i mocno skomplikowaną. W sumie nie wiadomo co jest konkretną przyczyną, nadużywane są chemiczne terminy, mają naprawdę zbyt duże znaczenie. W praktyce jednak klejenie plastiku jest jak najbardziej możliwe.

Najistotniejszą zasadą w dokonaniu tej sztuki jest… podkręcenie napięcia powierzchniowego tworzywa sztucznego, które będziemy chcieli skleić. W jaki sposób uporamy się z tym? Należy poddać aktywacji ich powierzchnię. Na przykład przez gaz lub tlen „opalając” nim powierzchnię tworzywa. Wówczas materiał na powierzchni może jonizować, więc mamy pożądany skutek. Zabieg ten nazywamy koroną.

Możliwe jest także zastosowanie kilkunastu rodzajów klejów, oto przykłady:
-kleje hybrydowe
-kleje utwardzone promieniami UV
-kleje silikonowe
-kleje z grupy topliwej i butyle
Oczywiście nie jest to wcale pełen katalog możliwości.

Napięcie typu powierzchniowego tworzywa można też podwyższyć przez:
-plazmę niskociśnieniową
-atmosferyczną plazmę
-fluorowanie
-oddziaływanie płomienia
We wszystkich wariantach tego działania chodzi o zmianę właściwości chemicznych, a czasami też fizycznych warstwy powierzchniowej w tworzywach sztucznych.

Dlaczego warto to robić?

Obecnie kreuje się już w laboratoriach tworzywa sztuczne, które są łatwiejsze do klejenia, ale niestety są one dość drogie. Z tej właśnie przyczyny dużo łatwiej i mimo wszystko taniej jest uaktywnić warstwę powierzchniową, że tak się wyrażę tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Poza klejeniem tworzyw sztucznych jest możliwe także wykonywanie spawania plastiku w bardzo licznym repertuarze miejsc. Obecnie na terenie całego kraju możemy znaleźć usługi tego rodzaju. Na czym polega proces. Najprościej mówiąc na poddaniu uplastycznieniu krawędzi tworzyw przed ich połączeniem i oczywiście dla późniejszego ich połączenia.